University of Indianapolis seal

Recognition of Faculty Achievements (Promotions, Tenure, Sabbaticals & more)

On behalf of everyone at UIndy, we offer congratulations to all our faculty who have received promotions, tenure, grants, sabbaticals and other distinguished awards.

Please take a moment to read through this impressive list and be sure to congratulate our colleagues as you meet them around campus! Thanks to all of you for the wonderful work you do and for helping our students and university to thrive! 

FACULTY SCHOLARSHIP GRANTS

Kathleen Greenan, Department of Communication
Marcos Hashimoto, School of Business
Joseph Herzog, R.B. Annis School of Engineering
Riggs Klika, Department of Kinesiology
Alyson O’Daniel, Department of Anthropology
Paul Salamh, Krannert School of Physical Therapy
Debbie Warman, School of Psychological Sciences
Chi Zhang, School of Business

 InQuery GRANTS

Michelle Itczak, College of Applied Behavioral Sciences
Riggs Klika, Department of Kinesiology
Gregory Martin, Department of Music
Paul Salamh, Krannert School of Physical Therapy
Whitney Tipton, Department of Communication

 ZERFAS GRANTS

Lisa Borrero, Center for Aging and Community
Patricia Cabrera, Department of Global Languages & Cross-Cultural Studies
Katherin Fries, Department of Art & Design
Leah Milne, Department of English
Marc Milne, Department of Biology
Elizabeth Moore, College of Health Sciences
Alison Nichols, School of Occupational Therapy
Deb Sachs, School of Education
Milind Thakar, Department of History & Political Science
Kevin Whiteacre, Department of Criminal Justice

SABBATICALS 2020-21

Patricia Cabrera, Department of Global Languages & Cross-Cultural Studies
Larry DeGaris, School of Business
Katherine Fries, School of Business
Jim Fuller, Department of History & Political Science
Kathleen Hacker, Department of Music
Krysi Leganza, Department of Mathematics
Katrina Reinhardt, School of Education
Emily Slaven, Krannert School of Physical Therapy
Kathy Stickney, Department of Chemistry
Laura Wilson, Department of History & Political Science
Doug Woodwell, Department of History & Political Science

AWARDS

Emerti Awards (pending Board approval on May 1, 2020):
Audrey Cunningham, Department of Communication
Richard Ratliff, Department of Music
Beverly Reitsma, School of Education
Terry Schindler, School of Business
Julia Taugner, Department of Art & Design
Nancy Steffel, School of Education

PROMOTIONS

Promotion to Associate Professor
Brenda Howard, School of Occupational Therapy
Mindy Mayol, Department of Kinesiology

Promotion to Associate Professor with Tenure
Rachael Aming-Attai, School of Education
Kimberly Baker, Department of Biology
Cindy Bowers, School of Nursing
Jennifer Carmack, School of Nursing
Katherine Fries, Department of Art and Design
Marc Milne, Department of Biology
Shannon Moore, School of Nursing
Lynn Shaw, Department of Social Work
Lochana Siriwardena, Department of Mathematics
Paul Talaga, R.B. Annis School of Engineering
Laura Wilson, Department of History and Political Science
Timothy Zimmer, School of Business

Promotion to Professor
Heidi Hancher-Rauch, Department of Kinesiology
Krista Latham, Department of Anthropology and Biology
Kevin McKelvey, Department of English
José Sánchez, R.B. Annis School of Engineering
Katherine Stickney, Department of Chemistry
Milind Thakar, Department of History and Political Science
Kevin Whiteacre, Department of Criminal Justice